16. yüzyılın ilk yılında, Portekizli bir denizci olan Pedro Alvares Cabral, Hindistan’a gitmek için yola çıkıp yanlışlıkla Güney Amerika’ya gelerek Brezilya’yı keşfettiğinde, Brezilya yerlileri tupi-guaranice konuşmaktaydı. Eski Brezilya dili, Güney Amerika’daki Tupi dillerinin alt ailesindendir ve 10’dan fazla grupta dili içerir. En bilinen gruplar ise Tupi ve Guarani’dir.

Brezilya’da, 18. yüzyılın yarısına kadar aileler kendi aralarında bu tupi- guarini dili ile konuşmaya devam ettiler. Sömürgecilerin ülkeye gelerek yerleşik düzene geçmesi ve yerli halkın göçmenlerle ortak alanlarda birlikte bulunması ya da yaptığı evlilikler sebebi ile halk arasında konuşulan Brezilya dili zamanla değişmeye başladı. Portekizce ve Afrika dillerinden eklenen yeni kelimeler, deyimler ve ifadeler ile Brezilya dili, sürekli olarak kendi içinde gelişti ve çeşitlilik kazandı.

1758 yılının ortalarında ise Tupi-guarani dilinin konuşulması ve öğretilmesi, yönetimi elinde bulunduran sömürgeciler tarafından tamamen yasaklandı. Uzun yıllar sürecek olan bu yasağın asıl amacı, Portekizce kullanımının artmasını sağlamaktı. Günümüzde Brezilya dili resmi olarak Portekizce’dir ancak bölgelere göre lehçe, aksan ve argo kelimelerde oldukça büyük farklılıklar gösterir. Uzun seneler yoğunluk olarak Portekizce konuşulan bir ülke olmasına rağmen Brezilya’da bulunan bir çok eyalet ve şehir isminin hala tupi-guaranice olduğu bilinen bir gerçektir.

Eski bir Portekiz sömürgesi olan Brezilya, aynı zamanda hem yüz ölçümü hem de nüfusu göz önüne alındığında, Portekizce’nin konuşulduğu en büyük coğrafyadır. Dünyada en çok konuşulan 5.dil olan Portekizce, Portekiz ve Brezilya dışında Afrika ve Asya’da toplam 8 ülkede daha konuşulmaktadır. Brezilya’nın son zamanlarda gösterdiği ekonomik büyüme ve buna bağlı olarak dost ülkelerle yapılan ticari anlaşmalar sebebi ile Portekizce, dünyada önemi gün geçtikçe artan dillerden biri haline gelmiştir.

 

 

Brezilya’da Yaşam

Brezilya, Güney Amerika kıtasının neredeyse bütün merkez bölgesini ve kuzeydoğu kısmını kapsayan, 200 milyon nüfusu…

Brezilya Dili – Portekizce

16. yüzyılın ilk yılında, Portekizli bir denizci olan Pedro Alvares Cabral, Hindistan’a gitmek için yola…

Brezilya Ekonomisi

Brezilya, Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki en büyük ve ürün çeşitliliği en fazla olan sanayinin…

Brezilya Kültürü

Brezilya, Güney Amerika kıtasının neredeyse bütün merkez bölgesini ve kuzeydoğu kısmını kapsayan, 200 milyon nüfusu…