Brezilya, Güney Amerika kıtasının neredeyse bütün merkez bölgesini ve kuzeydoğu kısmını kapsayan, 200 milyon nüfusu ile çok çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan, dünyanın en büyük ülkelerinden birisidir. Brezilya ırkı; Kızılderili, siyah ve beyaz ırklarının karışımından oluşmuş ve bu karışım kültüre de yansımıştır. Portekiz, Fransa ve Hollanda gibi ülkeler de, Brezilya kültürü oluşurken önemli birer etken olmuş, müzik, edebiyat ve resim de bütün bu çeşitlilikten etkilenmiştir.

Resim

Afrika ve Kızılderili motifleri, tropikal bölgelerin canlı ve parlak renkleri, Brezilyalı sanatçıların stillerinde etkili olmuştur. Resimde öne çıkan ilk isimler, Manuel da Costa Ataide, Antonio Francisco Lisboa ve Aleijadinho gibi ustalardır. Sanatlarında doruk noktasını yaşarlarken aynı zamanda Brezilya stilinin gelişmesine ve pekişmesine de katkı sağlamışlardır.

Brezilya’nın yetiştirdiği modern dönemin en önemli sanatçılardan biri Candido Portinari’dir. Son yıllarda ise Pop Art temsilcilerinden Romero Britto, tüm dünyadaki sanatseverler tarafından ilgiyle izlenmektedir.

Müzik

1909-1955 yılları arasında yaşayan ve Portekiz asıllı bir Brezilyalı olan Carmen Miranda, ‘Brezilya’dan dünyaya açılan ilk müzisyen’ ünvanı ile Brezilya kültürü için önemli bir isimdir.

Klasik müzikte ise Carlos Gomes ve Heitor Villa-Lobos en çok bilinen isimlerdendir.
Brezilya’nın tartışmasız en popüler müziği ise Samba’dır. Afrika kökenlilerin ortaya çıkarttığı, değişik tarzdaki müziklerin en sevilenidir. Samba’nın, adını Angola’nın geleneksel müzik türü olan ‘mesemba’dan aldığı tahmin edilmektedir. 20.yüzyılda Rio de Janerio’ya göç eden Bahia bölgesindeki siyah ırkın, kendilerini diğer ırklardan ayırt etmek için geliştirdikleri bilinmektedir.

1958 senesinde bir grup Rio’lu öğrenci tarafından halka sunulan ‘Bossa Nova’ ise, Brezilya müziğinin yeni stili olmayı isteyecek kadar iddialı bir çıkış yapmış ve kısa sürede dünyaya yayılmıştır. Tom Jobim ve Vinicius de Moraes, Bossa Nova’nın en çok tanınmış bestecileri arasındadır. Bugün Rio de Janeiro’nun iki hava alanından birinin adının Tom Jobim olması da Brezilya’da, Bossa Nova’ya verilen değeri göstermektedir.

Edebiyat

Marchado de Assis, Euclides da Cunha, Jorge Amado ve Paulo Coelho, Brezilya edebiyatının önemli isimlerindendir. Jorge Amado’nun eserleri Türkçe dahil 40’ın üzerinde yabancı dile çevrilmiştir. Son dönemin en çok bilinen yazarı ise şüphesiz Paulo Coelho’dur. Türkiye’de, Simyacı, Beşinci Dağ ve Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ve Ağladım isimli eserleriyle tanınan Coelho, son romanı Elif’in Portekizce baskısı tamamlandıktan sonra, ilk kez Türkçeye çevrilmesini istemiştir. Romanın ana karakteri, yazar ve yetenekli bir keman virtüözü olan, Hilal isimli sıradışı bir Türk kızıdır. Sibirya’da yaptığı yolculuk sırasında yaşadıkları ve kendi ile yaptığı yüzleşmeleri anlatılmaktadır. Kitabın tanıtımı için açılan yarışmayı, hazırladığı videosuyla Türk sanatçı Raif Kurt kazanmıştır.

Spor

Brezilya bugüne kadar, futbol dünyasına çok önemli oyuncular katmış ve katmış ve katmaya devam etmektedir. Ülkede futbolun halk için önemi tartışılamaz ölçüdedir. Futbola ilgi duymayan ve sevmeyen Brezilyalı neredeyse yok gibidir öyle ki her mahallenin kurulmuş bir futbol takımı mutlaka bulunmaktadır.

Beş kez Dünya şampiyonu olduğu futbolun yanı sıra voleybol, basketbol, tenis, yüzme, plaj voleybolu, sörf, otomobil yarışları ve yelkencilik, Brezilya’nın Dünya çapında başarılar elde ettiği diğer spor dallarıdır.
Ayrıca Capoeira ve samba, özellikle ülkenin Afrika kökenli kültürünün, bütün dünyada dikkat çektiği folk etkinlikleridir.

 

Brezilya’da Yaşam

Brezilya, Güney Amerika kıtasının neredeyse bütün merkez bölgesini ve kuzeydoğu kısmını kapsayan, 200 milyon nüfusu…

Brezilya Dili – Portekizce

16. yüzyılın ilk yılında, Portekizli bir denizci olan Pedro Alvares Cabral, Hindistan’a gitmek için yola…

Brezilya Ekonomisi

Brezilya, Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki en büyük ve ürün çeşitliliği en fazla olan sanayinin…

Brezilya Kültürü

Brezilya, Güney Amerika kıtasının neredeyse bütün merkez bölgesini ve kuzeydoğu kısmını kapsayan, 200 milyon nüfusu…