Portekiz’in GOLDEN VISA programı iyi hayat koşulları ve finansal yatırım imkanları sunmaktadır. Gerekli tüm koşullar sağlandıktan sonra ikamet izninin çıkması için Portekizce yeterlilik testinden geçilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda bu konu hakkında kısa bir yol gösterici rolü oynamak istedik.

Portekiz’de kalıcı ikamet izni ve vatandaşlığın faydaları nelerdir?

5 yıllık GOLDEN VISA aldığınızda siz ve aileniz Portekiz vatandaşlığı için müracaat edebilir. Bunun için gerekli olan koşullarından ilki ise temel seviyede gerçekleştirilen Portekizce testini geçmektir. Bu testin sonunda alacağınız testi geçtiğinize dair sertifika kalıcı ikamet ve vatandaşlık almanızda zorunlu kılınmaktadır.

1) Portekiz pasaportu dünya Pasaport indexinde 3. sıradadır. Bu pasaport sahipleri EU Schengen bölgesi dahilinde 122 ülkeye sorunsuz giriş yapabilmektedirler.

2) Diğer bir avantaj ise bu pasaporta sahip olan ailelerin çocukları da bu imkanlardan yararlandığından dolayı ülke genelindeki iyi okullara gidebilirler. Üstelik özel okullarla kıyasla devlet okullarından da yakın kalitede eğitim alma hakkına sahiptirler.

3) Ülkenin güvenliğidir. Portekiz Avrupa bölgesinde en güvenli olan ülkelerden biri olma özelliğine sahiptir.

Temel seviyede Portekizce ne demektir?

Yapılacak olan testte konuşma, yazma, dinleme, okuma gibi dilin 4 alanında sınav gerçekleştirilmektedir. Portekizce kelimeleri ve cümleleri bu 4 aşamada anlamak ve yorumlamak gerekmektedir.

Temel Portekizce seviyesi ‘The Common European Framework of Reference for Languages’ tarafından belirlenen program dahilinde gerçekleşir.

Gerçekleşecek olan sınav A1 ve A2 seviyelerindedir.

Türkiye’de Brezilya Kültür Merkezi, CIPLE sınavına girmek isteyenleri hazırlayan tek resmi kurum olma özelliğini taşımaktadır ve her sene bir çok öğrencimiz bu sertifikayı sorunsuz almaktadır.