Brezilya sineması, oldukça gelişmiş bir sektördür ve her tür filme imza atmış başarılı yönetmenleri ve dünyaca ünlü artistleri bulunmaktadır. 1. Dünya Savaşı sırasında Amerika ve Avrupa’da yapılan filmlerden etkilenmiş olsa da takip eden yıllarda yeniden kendi özelliklerini yansıtmaya devam etmiştir. Brezilya filmleri için, özellikle komedi ve müzikal tarzın ön planda olduğu düşünülse de son dönem yönetmenlerin imza attığı filmlerle bu yargı da değişmeye başlamıştır.

Latin Amerika ülkeleri içinde sinemaya en fazla önem veren ve yeni yapımları en çok destekleyen ülke olarak adından söz ettirir. Yıl içinde gerçekleşen 3 farklı film festivali bulunmaktadır ve bu festivallerin sinema sektörünün gelişmesine olan katkısı, tartışılamaz.

Brezilya Sineması İle İlgili Festivaller

– Anima Mundi : 1993 yılından beri her yıl Temmuz ayında Rio de Janerio ve Sao Paulo şehirlerinde gerçekleştirilen ve animasyon filmlerinin gösterime girdiği, ülkemizdeki bilinen adı ile Brezilya Uluslararası Animasyon Festivali,
– Festival do Rio : 1999 yılında Rio Cine Festival ve Mostra Banco Nacional de Cinema adlı etkinliklerin birleşmesi ile oluşmuş, her sene Ekim ayında Rio de Janeiro’da düzenlenen ve uluslararası yüzlerce filmin aynı anda gösterime girdiği festival,
– São Paulo Uluslararası Film Festivali : 1976 yılından beri, her sene São Paulo’da gerçekleştirilen ve içeriğinde sinema ile ilgili workshoplar barındıran festival.

Dil öğreniminde konuşma ve dinleme becerilerini geliştirmenin en etkili yöntemlerinden biri, o dildeki filmleri izlemektir. Çünkü filmde yer alan konuşma tarzı, kelime bilgisini ve telaffuz yeteneğini geliştirdiği gibi, günlük hayatta kullanılan deyimlerin ve argo terimlerin de bilinmesini sağlar. Brezilya Kültür Merkezi ekibi olarak öğrencilerimize derslerimizde tavsiye ettiğimiz son dönemin en başarılı Brezilya filmlerinin örneklerinden olan Portekizce filmleri sizlerle de paylaşmak istedik.

Brezilya filmleri içinden seçtiğimiz 10 örnek film

Portekizce yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olacağını düşünerek sizler için 10 film seçtik.

Filmlerin isimlerine tıklayarak, Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

 

O SOM AO REDOR – 2012

ANTES QUE O MUNDO ACABE – 2009

O CHEIRO DO RALO – 2006

PROIBIDO PROIBIR – 2007

Tropa de Elite 2 – 2010

Cidade de Deus – 2002

Central do Brasil – 1998

A Esperança Vem do Lixo (Trash) – 2014

Lixo Extraordinário (Waste Land) – 2010

O Palhaço – 2011