Moqueca, Güneydoğu bölgesinin en çok bilinen yiyecek ikonlarından biridir. Brezilya mutfağı için önemli olan bu yemek, kızılderili geleneğinden yola çıkarak güveç bir kapta servis edilir.

Turizm bakanlığının araştırmasına göre bölgeyi ziyaret eden turistlerin, geleneksel  Moqueca ve Capixaba turtasını  yemeden bölgeyi terk etmediği tespit edilmiştir. Her sene Nisan ayında, Güneydoğu bölgesinde düzenlenen geleneksel Capixaba turtası festivaline binlerce turist katılır. Bölgenin en çok öne çıkan restoranları arasında bulunan Pirão, Mirante da Ilha ve Restaurante Caieiras, bu yemeği ve özel turtayı, en lezzetli yapan ve sunan restoranların başında yer almaktadırlar.

Minas Gerais’de gidelecek en önemli adreslerden birisi ise Salinas’tır. Çünkü burada, Brezilya’nın en meşhur Cachaçaları bulunmaktadır: Anísio Santiago. Chachaça, Brezilya dışında çok fazla bilinmese de, karnavalı ziyarete gelen turistlerin tanıştığı, tadına bakmasalar bile adını mutlaka duydukları bir içkidir. Her ikiside şeker kamışından üretildiği için Rom ile karıştırılan bu içki, Brezilya’nın sömürge döneminde özellikle köleler ve köylüler arasında tüketilmekteydi. Günümüzde sınıf farklılıklarının ortadan kalkması ile birlikte tüketimi artmış ve tüm Brezilya’ya yayılmıştır.

Yolunuz düşerse, Çarşamba’dan Pazar gününe kadar açık olan Fortaleza’daki Cachaça müzesini ziyaret etmenizi öneririz. Müzede yapacağınız ufak gezi sırasında, Cachaça yapımı, üretimi ve daha bir çok bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Brezilya mutfağı örneklerini bilmek,denemek ve tatmak isteyenler için, gezi sırasında Serra da Canastra bölgesindeki peynir üretimini görmek ajandadan eksik olmamalıdır. Bölgede peynir üretiminin yanı sıra görülmeye değer şelaleler, araziler ve bir çok eko turizm adresi vardır. Parque Nacional da Serra da Canastra gibi.

São Paulo’da bulunan Mercado Municipal de São Paulo ise turistlerin uğrak yerlerinden başka bir tanesidir. 1933 senesinde kurulmuştur. Meşhur yiyeceklerden Pastel de bacalhau ve Mortadelalı sandviç en çok denenen ve beğenilen lezzetlerindendir. Geniş bir tat ve baharat çeşitliliği sunar.