Lezzetlerin ve geleneklerin karışımı olan Brezilya mutfağı, çok büyük bir mozaik oluşturur. Brezilya gastronomisinin var olan karmaşasından bir sonuç çıkartmak çok zor olmasına rağmen, ülkenin kuzeyinden güneyine kadar tek ortak olan şey, pirinç ve feijão (siyah fasülye) dır.

Turistlere göre Brezilya’daki gastronomik çeşitlilik, ülkenin her bir bölgesinin hafızasının ve kimliğinin özelliklerini taşır. Brezilya’nın ulusal sembolü, Brezilya mutfağı ülkedeki büyük karışımının bir sonucudur, gıdalar, içerikler ve malzemeler, ülkenin bölgelerine, o bölgede yaşayan halka ve iklime göre adapte edilmiştir.

Brezilya’daki turizm bakanlığının ‘Ministério do Turismo’ ve Fipe ‘Fundação Instituto de Pesquisas Econômicas’ araştırmalarına göre dünya kupası için Brezilya’yı ziyaret eden turistlere ülke ile ilgili çeşitli sorular soruldu ve turistlerin %93’ü, Brezilya yemeklerinin zenginliğini onayladı.

Manaus’a Özel Brezilya Mutfağı

Brezilya mutfağı ülkenin her bölgesinde, yaşayan halkın alışkanlıklarına göre farklılık gösterir. Amazon bölgesinin şehri Manaus’un, en meşhur yiyeceklerinden biri Tacacádır. Tucupi, goma, mandioca, jambu ve karides içerir ve Kızılderili desenli bir sukabağının içinde servis edilir. İçindeki jambu yaprağı sayesinde ağızda bir uyuşukluk hissi oluşur. Sıvı halde tüketilir. Bölgede bulunan restoranlardan biri olan Banca da Gisela özellikle ziyaret edilebilir.

Manaus’un en başarılı gıda markalarından biri, X-Caboquinho’ dır. Peynirli, mayalı ve kızarmış pacovã muzu ile yapılmış Tucumã sandviç menüsü bunlardan biridir. Açaí ise özellikle Amazon bölgesinde yetişen Brezilya’nın en önemli meyve türlerinden biridir. Meyve suyu, şarap, tatlı ve dondurmalarda çok kullanılır.

Pará Bölgesinin Lezzetleri

Pará Belém’e kadar uzanan bu zengin mutfağın yemeklerini, özellikle Doca istasyonunda bulunan, eyaletin mutfak sanatına özgü sayısız restoranda bulabilirsiniz. Belém köprüsünün yakınlarda uğrayabileceğiniz bir çok yer mevcuttur.
Amerika Birleşik Devletleri tarafından üretilen bir vinç makinesi ve 1800’lü yıllardan kalma bir buhar makinesi de bu bölgede görülmeye değer olan şeylerdendir. Manaus, Solimões ve Belém Guamá nehri üzerindeki turlar, bölgeye gelen turistler tarafından tercih edilmektedir.

Pará bölgesinin tipik menüsü ise Vatapá dır. Tuzlu karides, fesleğen, hidiba, sarımsak, maydanoz içerir. Bir çok farklı formda sunulabilir ve karıştırılabilir.