Brezilya mutfağı, ülkedeki büyük karışımının bir sonucudur. Gıdalar, içerikler ve malzemeler, ülkenin bölgelerine, bölgede yaşayan halklara ve iklime göre çeşitlilik gösterir. Yine de bir genelleme yapmamız gerekirse, ülkenin kuzeyinden güneyine kadar olan tüm bölgelerde vazgeçilmeyen gıdalar, pirinç ve feijão adı ile bilinen siyah fasulyedir. Ancak Kuzeydoğu bölgesinde, kahvaltı kültürü çok gelişmiştir ve oldukça fazla çeşide sahiptir. Cuscuz, tapioca, curau ve lor peyniri ızgarası bunlardan bazılarıdır.

Kuzeydoğu halkı balık konusunda çok bilgilidirler ve mutfağının geniş bir bölümü deniz ürünlerinden oluşur. Rio Grande do Norte ve Alagoas bölgesinde ise genel öğle yemeği menüsünü Mandiocalı et oluşturur.

Bahia mutfağı ise baharatlı, acı ve yine deniz mahsullerinin ön planda olduğu tarifleriyle inanılmaz zengin ve renklidir. Bahia restoranlarını ülkenin dört bir yanında bulabilir ve eşsiz yemeklerini deneyebilirsiniz.

Genel olarak Kuzeydoğu eyaletinde Afro-Brezilya etkileri hakimdir ve onlar için Brezilya mutfağı, fasulye türleri, patates, bamya, karides, zencefil, biber ve bitkisel yağlardan oluşmaktadır. Acarajé, abará, vatapá gibi en önemli yiyeceklerinde kullanılır.

Goiabada içeren Bolo de rolo ve Rapadura ise Pernambuco mutfağının önemli tatlı çeşitlerindendir. Bolo de rolo, un, şeker ve yumurta ile kolayca yapılabilen ve çok sevilerek yenilen bir tatlıdır.