Pastel, tuzlu ve tatlı olmak üzere iki türde de hazırlanabilen bir çörek türüdür. Brezilya’da, pastelin kökenlerinin nereye dayandığı kesinlik kazanmasa da araştırmalar bize üç sonuç gösterir.

Birincisi; bir çok tarif gibi bu çöreğin de ilk kez orta çağda Avrupalılar tarafından uygulandığıdır. Brezilya mutfağına da girmiş olan bu tariflerden bazıları, tıpkı pastele benzeyen yöntemlerde hazırlanır ve hamurun içi doldurularak fırına verilir. Pastelin kızartılarak hazırlanması ise İberya’dan gelmektedir.

İkinci hipotez ise; çöreğin kökeninin Çinliler veya Japonlara dayandığıdır. Brezilya’ya göç eden Çinlilerin kendi kültüründen getirdiği tarifleri Brezilya’daki malzemelere adapte ederek sunduğu bilinmektedir. Bu çöreğin adının Japonlar ile çok fazla anılmasının sebebi ise; 2. dünya savaşı sırasında Japonların, fark edilmemek için Çinliler gibi davranarak, bir çok bölgeye pastel dükkanları (pastelaria) açmasından dolayıdır. Bu dükkan sahiplerinin daha sonra Japon olduğunun öğrenilmesi ise çöreğin menşeyi hakkında farklı düşüncelerin oluşmasına sebep olmuştur.

Üçüncü hipotez ise; Portekizlileri işaret eder. Portekizliler tarafından 1680 yıllında benzer bir tarifin karidesle yapıldığı bilinmektedir. Brezilya’daki popülaritesi ise 40’lı yıllarda başlamıştır. İlk önce Santos’tan Sao Paulo’ya ardından komşu eyaletler olan Minas Gerais, Rio de Janeiro e Paraná ya kadar yayılmıştır.

Günümüzde de sevilerek yenilen bu çörek, Brezilya mutfağının önde gelen lezzetlerinden biridir.