‘’Brezilya seyahati için en uygun ay hangisidir ve nereler mutlaka görülmelidir?’’

Brezilya seyahati planlayanların bize en çok sorduğu sorulardan biri de; ‘Ne zaman ve Nereye?’ sorularıdır.. Biz de bu sorulardan yola çıkarak sizlere bir plan hazırladık. Her ne kadar genel mevsim koşullarını baz alsak da bu yazıyı okurken düzensiz iklim değişikliklerini hesaba katmayı unutmayın.

Ocak

Avantajlar: Ocak ayının en sıcak aylardan biri olduğunu ve Brezilya için yaz mevsimi olduğunu unutmayın. Gerekli önlemleri alın, güneşin ve sıcağın tadını çıkartın. Büyük şehirler, aynı İstanbul’da olduğu gibi bu dönemde daha boş ve daha az trafikli. Iguazu şelalesi bu sezonda görülebilir.

Dezavantajlar: En pahalı dönemlerden biri. Milyonlarca Brezilyalı ve turist kendi tatillerini bu sezonda değerlendiriyor. Tüm turistik bölgeler ve tur paketleri daha pahalı. Özellikle plaj bölgeleri. Lençois Maranhenses göller boş ve aşırı yağmurlu. Fernando de Moronha bölgesinde ise en güzel plajların olduğu bölgelerde deniz çok dalgalı.

Şubat

Avantajlar: Ocak ayındaki güzel havalar Şubat boyunca devam etmekte. Brezilya karnavalı bu dönem başlar. Eğer karnavala katılmak istiyorsanız Rio de Janeiro, Salvador ve Recife kesinlikle bu dönemlerde görülmesi gereken yerler. Tüm bu bölgelerdeki karnaval anlayışı birbirinden farklıdır. Eğer karnaval sevmiyorsanız ve kalabalıktan uzak sakin bir tatil geçirmek istiyorsanız Rio Grande do Sul (özellikle Torres bölgesi), Santa Catarina ve Parana plajları, Şubat ayındaki Brezilya seyahati için tercih edilebilir yerlerdir.

Dezavantajlar: Ocak ayında olduğu gibi fiyatların en yüksek olduğu dönem karnavalın sonuna kadar devam eder.
Lençois Maranhenses, Fernando de Moronha ve Rio de Janeiro bölgesinde karnaval haricinde vakit geçirmek istiyorsanız bu bölgelerin bu dönemde çok pahalı olduğunu belirtelim.

Mart

Avantajlar Tüm ülkede harika bir hava var. Mart sonlarına doğru sonbahar mevsimi hissedilir özellikle güney bölgelerinde.
Iguazu, Sao Paulo’nun kuzey bölgeleri, Rio’nun güney bölgeleri görülebilir. Bu dönemde uygun fiyatlar, güzel havalar, az popülasyon vardır. Aynı durum Rio Grande do Sul, Santa Catarina ve Parana için de geçerlidir. Bahia bölgesinde henüz sezon başlamamış olur.

Dezavantajlar: Paskalya döneminde yüksek fiyatlar geri döner. Güney bölgelerinde tropik fırtınalar boy gösterir.
Lençois Maranhenses, Fernando de Moronha için uygun sezon değildir.

Nisan

Avantajlar Havanın hala iyi olduğu dönemler, sonbahar dönemi. Minas Gerais da Cidades Historicas ziyaret etmeyi unutmayın. Bu dönemde yağmur durmuş oluyor.

Dezavantajlar Paskalya döneminden dolayı fiyatlar yüksek. Iguazu, Sao Paulo’nun kuzey bölgeleri, Rio’nun güney bölgeleri görülebilir. Bu dönemde uygun fiyatlar, güzel havalar, az popülasyon vardır. Aynı durum Rio Grande do Sul, Santa Catarina ve Parana için de geçerlidir. Lençois Maranhenses, Fernando de Moronha için uygun sezon değildir.

Mayıs

Avantajlar Nisan dönemi ile aynıdır. Iguazu, Sao Paulo’nun kuzey bölgeleri, Minas Gerais da Cidades Historicas ziyaret edilebilir.

Dezavantajlar Güney bölgesi soğuktur. Dağlık bölgeler de. Kuzeydoğu bölgesi bu dönemde çok yağışlıdır. Rio Grande do Sul ve Santa Catarina sahilleri çok soğuktur.

Haziran

Avantajlar Ölü sezon Rio Grande do Sul da Serras ve kanyonlar ziyaret edilebilir. Muhteşem bir manzaraya sahipler. Sao Luis’deki mumba -meu -boi festivaline katılabilirsiniz. Minas Gerais de Cidade Historicas’ı görebilirsiniz. Amazon bölgesindeki boi-bumba festivaline katılabilirsiniz. Bu dönemde Pantanal da yağmurlar durmuş, Lençoie Maranhenses deki göller dolmuş olur.

Dezavantajlar: Kuzey ve Kuzeydoğu bölgesinde yoğun yağışlar devam eder. Rio Grande do Sul,Parana ve Santa Catarina çok soğuk.

Temmuz

Avantajlar Bu mevsimde havalar değişir ve yeni destinasyonlar eklenir. Rio Grande do Sul da Serras ve kanyonlar ziyaret edilebilir. Muhteşem bir manzaraya sahipler. Bu dönemde Pantanal, Lençois Maranhenses, Fernando de Noronha ziyaret edilebilir. Plajlar turkuaz rengine bürünür. Amazon ormanları ve Manaus ziyaret edilebilir. Bu dönemden Kasım ayına kadar Amazon en yüksek sezonunu yaşar çünkü daha fazla güneş ve daha az sivrisinek vardır.

Dezavantajlar Kuzey ve Kuzeydoğu bölgesinde yoğun yağışlar devam eder. Rio Grande do Sul,Parana ve Santa Catarina çok soğuk. Ülkenin güney ve güney batı bölgeleri çok soğuk. Yüksek sezondur ve fiyatlar yeniden yükselir. Ayrıca okullar bu dönem tatile girer. Kuzeydoğu bölgesinde yağışlar vardır ve yüksek sezondur.

Ağustos

Avantajlar Bir çok turistin ziyaretine rağmen ölü sezondur. Rio Grande do Sul da Serras ve kanyonlar ziyaret edilebilir. Muhteşem bir manzaraya sahipler. Bu dönemde Pantanal, Lençois Maranhenses, Fernando de Noronha ziyaret edilebilir. Plajlar turkuaz rengine bürünür. Amazon ormanları ve Manaus ziyaret edilebilir. Bu dönemden Kasım ayına kadar Amazon en yüksek sezonunu yaşar çünkü daha fazla güneş ve daha az sivrisinek vardır. Fortaleza ve Jericoacoara da yağmur sezonu biter. Ayrıca Bahia’nın güney bölgesini yağmur azaldığından ziyaret edebilirsiniz.

Dezavantajlar Kuzeydoğu bölgesinde yağışlar vardır ve yüksek sezondur. Rio Grande do Sul ve Santa Catarina plajları çok soğuk. Parana çok soğuk. Iguazu şelalesi su seviyesi yılın en düşük su seviyesine ulaşır.

Eylül

Avantajlar Havaların güzel, ölü sezonun olduğu bir dönem. Lençois Maranhenses, tüm Kuzeybatı bölgeleri, Bahia, Natal, Pipa, Fortaleza, Pantanal, Manaus, Amazon ormanları gezilebilir.

Dezavantajlar Kuzeydoğu bölgesinde hala yağışlar vardır ve yüksek sezondur. Rio Grande do Sul ve Santa Catarina plajları çok soğuk. Parana çok soğuk. Iguazu şelalesi su seviyesi yılın en düşük su seviyesine ulaşır.

Ekim

Avantajlar Havaların güzel, ölü sezonun olduğu bir dönem. Havalar ısınmaya başlar. Lençois Maranhenses, tüm Kuzeybatı bölgeleri, Bahia, Natal, Pipa, Fortaleza, Pantanal, Manaus, Amazon ormanları gezilebilir. Buzios, Ilha Grande ve Paraty gibi Rio de Janeiro adaları ve Sao Paulo ziyaret edilebilir.

Dezavantajlar Iguazu nehrinin seviyesi yükselir. Ekim döneminde şelalenin aksaklığı görüldü.

Kasım

Avantajlar Havaların güzel, ölü sezonun olduğu bir dönem. Havalar ısınmaya başlar. Lençois Maranhenses, tüm Kuzeybatı bölgeleri, Bahia, Natal, Pipa, Fortaleza, Pantanal, Manaus, Amazon ormanları gezilebilir. Buzios, Ilha Grande ve Paraty gibi Rio de Janeiro adaları , Parana ve Sao Paulo ziyaret edilebilir.

Dezavantajlar Kasım ayı Brezilya’yı ziyaret etmek için en uygun dönem bu yüzden dezavantaj yok denecek kadar azdır. Lençois Maranheses tekrar kurumaya başlar.

Aralık

Avantajlar Ayın ilk dönemleri ölü sezondur. Havalar güzeldir ve az insan vardır.
Bahia, Natal, Pipa, Fortaleza, Pantanal, Manaus, Amazon ormanları gezilebilir. Buzios, Ilha Grande ve Paraty gibi Rio de Janeiro adaları , Parana ve Sao Paulo ziyaret edilebilir.

Dezavantajlar Noel olduğundan dolayı yılın en pahalı dönemidir. Bir çok yer çok kalabalıktır. Tropik fırtınalar güney bölgelerinde hissedilmeye başlanır.
Lençois Maranheses tekrar kurumaya başlar. Pantanal ve Noronha da sakin suların yerini dalgalı denizler alır.