Brezilya sokak yiyecekleri Brezilya mutfağının en bilinen yiyecekleri arasında yer alır. Blog yazılarımızda daha önce de belirttiğimiz gibi Brezilya mutfağı bir çok kültürün karışımından oluşur. Kızılderili, Ortadoğu ve Asya göçmenlerinin karışımından oluşan halk, aynı karışımı yiyeceklere de yansıtmıştır.

Brezilya’daki bir çok lezzetli yiyecek; gerek kendi halkı gerekse turistler tarafından ulaşılması bir o kadar kolay ve güvenilirdir.

Pao de queijo

Peynirli ekmek olarak bilinen bu yiyecek; pastane, sokak kafeleri ve süper marketlerde kolaylıkla bulunabilir. Kafelerde peynirli ekmek Pao de queijo eşliğinde genellikle Brezilya kahvesi tercih edilir. ( Pao de queijo yaptığımız etkinliklerde de kolayca bulabileceğiniz ve tadabileceğiniz lezzetler arasındadır.)

Brezilya sokak yiyecekleri - Pao de quejo

Bolinhos de bacalhau

Brezilya sokak yiyecekleri arasında yer alan, en geleneksel ve en sevilen atıştırmalıktır. Bir söylentiye göre; Brezilyalılar bir kafenin ya da bir barın kalitesini, bu yiyeceği ne kadar lezzetli yaptığına ve nasıl sunduğuna göre değerlendirilir.

Brezilya sokak yiyecekleri - Bolinho de bacalhau

Sardinha Frita

Yağda kızartılmış balık olan Sardinha Frita, Brezilya’nın coğrafi konumunun mutfak kültürünü nasıl etkilediğine dair bir örnektir. Rio de Janeiro da çok sevilen bu yiyecek çoğunlukla porsiyonda 10 adet olacak şekilde servis  edilir.

Brezilya sokak yiyecekleri - Sardinha Frita

Feijoada

Daha önceki yıllardaki bir etkinlikte tanıttığımız Feijoada, Brezilya’nın en geleneksel yiyeceklerinden biridir. Pilav, sote edilmiş sarımsaklı lahana ve farofa ile servis edilir. Feijoada günü genellikle Cumartesi günleridir.

Brezilya sokak yiyecekleri - Feijoada

Bolinha de queijo

Dışı kızartma için peynir dolu bu atıştırmalık tıpkı pao de queijo gibi en yerel yiyeceklerdendir. Yaptığımız etkinliklerde tadabilirsiniz.

Brezilya sokak yiyecekleri - Bolinha de queijo

Coxinha

Dışı kızartma olan ve içinde tavuk bulunan coxinha pao de queijo ve bolinha de queijo gibi en çok sevilen atıştırmalıklardandır. Yaptığımız etkinliklerde tadabilirsiniz.

Brezilya sokak yiyecekleri - Coxinha

Churrasco

Barbekünün Brezilya’daki ismi olan Churrasco restoranların yanı sıra sokaklarda da uygun fiyatlara ve kaliteli olarak servis edilir.

Brezilya sokak yiyecekleri - Churrasco

Podrao

Genellikle akşamları tercih edilen bu sandviç Podroes lerde bulunur yani sokak sandviç standlarında. Bunu ucuz hot dog ya da hamburger olarak düşünebiliriz.

Brezilya sokak yiyecekleri - Podrao

Pastel de Queijo

Çıtır, kızartılmış bu atıştırmalık genelde güneydoğu bölgesinde bulunur. Tatlı ve tuzlu olarak satılan bu yiyecekler eritilmiş peynirle birlikte etli ya da tavuklu servis edilir. Soğuk içecekle birlikte sıcak servis edilir.

Brezilya sokak yiyecekleri - Pastel de Queijo

Kibe

Orijini Lübnan’a dayanan orta doğu yiyeceği olan Kibe bulgur, et karışımıyla içi doldurulur. Çeşitli baharatlar ve bitkilerle karıştırılır. Haşlanmış ya da çiğ yenilir.

Brezilya sokak yiyecekleri - Kibe

Cassava Chips

Ülkede yetişen cassava bitkisinden üretilen bu yiyecek Brezilya’da bir çok tarifte kullanılır. Daha çok cassava, yucai manioc ya da aipim olarak da bilinir. Çubuklar halinde kesilir ve kızartılır.  Mandioca kızartması sokaklarda hemen hemen her yerde satılır. Patates cipsine başka bir alternatiftir.

Brezilya sokak yiyecekleri - Cassava Chips

Brigadeiros de Escocia

Daha çok çocuklar tarafından tercih edilen bu tatlı 1940’larda yaşayan politik figür Brigadier Eduardo Gomes ten alır. 2. Dünya savaşında taze yiyeceklerin azalmasından dolayı tercih edilen bu yiyecek o dönemlerde çok tüketilmiştir. Bugün bir çok popüler festivalde ve karnavallarda vazgeçilmezdir.

Brezilya sokak yiyecekleri - Brigadeiros de Escocia

Acaraje ve vatapa

Acaraje bir çok acı baharatın olduğu kökeni Afrika’ya dayanan bir yiyecek türüdür. Bahia’nın temel yiyeceklerinden biridir. Ekmek, ceviz, sebze, baharat gibi karışımlardan oluşur.

Brezilya sokak yiyecekleri - Acaraje ve vatapa

Tapioca

Tercihe göre tatlı ya da tuzlu olan bu yiyecek, günün her anında kolayca ulaşılabilinen Brezilya sokak yiyecekleri arasındaki en sevilen lezzetlerdendir. Tuzlu olan Tapioca; peynir ve salam ile birlikte tüketilirken tatlı olanı ise; muz ve çilek ile lezzetlendirilir.

Brezilya sokak yiyecekleri - Tapioca