Caetano Emanuel Viana Teles Veloso, ya da bilindik ismiyle Caetano Veloso, 1942 yılında, 7 çocuklu bir ailenin 5. çocuğu olarak Bahia’da dünyaya geldi.

Çocukluk yıllarında sanatın tüm dallarını araştırdı ama özellikle edebiyat ve film yapımcılığına karşı ilgisi vardı. Kız kardeşlerinden biri sayesinde müziğe olan yeteneğini keşfetti. Bossa Nova’nın ilk temsilcilerinden olarak anılan João Gilberto’nun müziği ile 17 yaşındeyken tanıştı. Gilberto’nun eserleri ile geleneksel Brezilya müziğine yaptığı katkılar, Veloso’yu büyüledi ve bu yolda geliştirilecek çok şey olduğunu fark etmesini sağladı.

Müzisyen olan kız kardeşi ile birlikte 1965 yılında Rio de Janeiro’ya taşındı ve Philips Records adlı müzik şirketinin gerçekleştirdiği bir müzik yarışmasında ‘Um Dia’ adlı bestesi ile birincilik kazanarak ilk plak anlaşmasına imza attı.

Veloso’nun Bahia Üniversitesinde gördüğü felsefe eğitimi sayesinde edindiği hayat görüşü ve kendini ifade biçimi, onun bestelerine ve kitaplarına da yansıdı. Caetano Veloso, aynı zamanda 1967 senesinin başlarında, üyesi olduğu müzik grubu ile birlikte, Brezilya popüler müziği olarak anılan, Rock’n Roll ve Avangard müziğin bir noktada birleşmesi olarak tanımlanan, müzik, tiyatro ve şiir akımlarında ortaya çıkan ve o dönemlerin askeri diktatörlüğüne karşı bir sanat akımı olan Tropicalismo’nun kurucularındandır.

1968 yılında döneminin en iyi işlerine imza atmış ve “É Proibido Proibir” gibi yazdığı şarkılardan sonra askeri rejim tarafından tutuklanmıştır. Daha sonraki yıllarda ise Londra’da yaşamına devam etmiş ve 1999 tarihinde en iyi yabancı müzik Grammy ödülüne laik görüşmüştür.

Şarkılarının sözlerinde toplumsal sorunlara dikkat çeken Veloso, bilinen onlarca film müziğinin yan sıra 50’den fazla albüme attığı imza ile en çok üreten ve en değerli bulunan uluslararası pop yıldızları arasında gösterilmektedir.

Brezilyalı müzisyen, besteci, aktivist ve yazar Caetano Emanuel Viana Telles Veloso

Caetano Veloso’nun en sevilen ve en güzel şarkıları

Bahia’lı önemli müzisyenlerden biri olan Caetano Veloso’nun en sevilen ve en güzel şarkıları içinden 8 tanesini, sizler için seçtik. Şarkının adına tıklamanız, YouTube üzerinden seçtiğiniz şarkıya ulaşmanızı sağlayacaktır.

Sozinho

Você é Linda

Força Estranha

Oração ao Tempo

Tigresa

Vaca Profana

O Leãozinho

Eu Sou Neguinha