I. Dünya Kültürleri Festivali, 2016 Ağustos ayı içinde gerçekleşti. Etkinlik, bu sefer çocuklar içindi. 5 ülkenin tanıtıldığı ve KidZania’nın önderliğinde yapılan 1. Dünya Kültürleri Festivali, İstanbul Anadolu yakasında gerçekleştirildi. Brezilya kültürünü tanıtmak için Brezilya Kültür Merkezi olarak biz de festivaldeki yerimizi aldık.

Brezilya Kültür Merkezi’nin konuk olduğu günler olan 23 Ağustos ve 3 Eylül’de, festivale gelen ziyaretçilere Brezilya kültürünün ayrılmaz parçalarını tanıttık.

Gençler ve çocuklar, hazırladıkları Capoeira gösterisi ile izleyenlere nefes kesen hareketleri ile keyifli dakikalar yaşattılar. Festival süresince çocuklarla birlikte, Samba ve Zumba atölyeleri de gerçekleştirildi, çocuklar öğrendikleri basit adımlarla Samba ve Zumba’ya giriş yapmış oldular.

Cup-cake atölyesinde özellikle kız çocukları, renkli şekerlerden ve renkli hamurlardan cup-cake yaparken çok eğlendiler ve yaptıkları kekleri aileleri ile paylaştılar. Erkek çocuklar ise; Brezilya’lı antrenör eşliğinde futbol atölyesindeydi. Futbol hakkında anlatılanları dikkatle dinleyerek uyguladılar.

Aynı zamanda geleneksel Brezilya çocuk oyunlarının sahnelendiği festivalde, çocuklar Türkiye’de yaşayan Brezilyalı ailelerin çocukları ile kaynaşma ve oyunları birlikte oynama fırsatını da buldular.

Festivali ziyaret eden yetişkinler için, Brezilya kahvesi hazırlanarak ikram edildi. Kahvenin yanı sıra, Brezilya’ya özgü içecekler de festival ziyaretçilerinin lezzet testine sunuldu.

Etkinliğin Fotoğrafları