Brezilya Mutfağında, ülkenin bütün bölgelerinde bilinen ve her evde haftada en az bir kez pişen yemekler vardır. Bunlardan biri olan ve fasulye anlamına gelen “feijoada”, Brezilya’nın farklı bölgelerinde farklı alışkanlıklarla yenilir ve genelde 2 farklı şekilde sunulur. “Feijoada Carioca” Cuma günleri, “Feijoada Paulista” ise Çarşamba ve Cumartesi günlerinde yenilir. Et yemekleri arasında sayabileceğimiz bu yemeğin gerçek tarifi, siyah fasulye, domuz eti ve farofanın bir araya gelmesi ile oluşur. Farofa, manyok ununun yumurta ile birlikte tereyağda kavrulması ile yapılır. İsteğe göre muz püresi eklenerek karışıma farklı bir tat verilebilir. Farofa, Feijoada’nın ayrılmaz bir parçasıdır ve pirinç pilavı ile birlikte sunulur.

Feijoada’nın Hikayesi

Brezilya mutfağının önemli bir yemeği olan Feijoada hakkında söylenen bir çok hikaye ve bilgi mevcuttur. Ancak en çok bilineni Güney Amerika’daki kölelik dönemine dayanır. Bu dönemde köle sahipleri (senhores de escravos) domuzun en değerli ve asil bölgeleri olduğunu düşündükleri en lezzetli kısımlarının kendi yemekleri için kullanılmasını isterdi. Arta kalan kulak, kuyruk, bacak gibi kısımlarını ise kölelere verirlerdi. Kölelerin ilk yemek alışkanlıkları siyah fasulye, mısır iken daha sonrasında bunlara domuzdan kendi paylarına düşen parçalar eklendi. Köleler, ellerindeki bu malzemelere, su, baharat ve tuz ekleyerek yeni bir yemek oluşturdular. Ve haftanın belli günlerinde bu yeni tarifi yemeği alışkanlık haline getirdiler. Bu anlattıklarımız Brezilya’da en çok bilineni ve anlatılan hikayedir.

Ancak bazı veriler açıkça gösteriyor ki; bu hikayenin çok daha öncesinde, Pedro Alvares Cabral’ın Brezilya’yı keşfinden yaklaşık 300 sene önce bile bu yemek, Portekizliler tarafından biliniyordu ve Portekiz’de yaşayan asil insanların yediği özel bir yemekti.

Göçlerle birlikte Brezilya’ya gelen her etnik grup, tıpkı kültürdeki renkli değişime sağladıkları katkı gibi, Brezilya mutfağındaki çeşitliliğe de etki etmiştir. Göç sonucu Brezilya’ya yerleşen halklar, beslenme alışkanlıklarını, Brezilya topraklarında yetişen yiyecekler ile yeniden uyarlayarak kendi ülkelerine ait olan yemekleri Brezilya’nın mutfağına katmıştır. Bu sebeple Brezilya Mutfağı denildiğinde akla ulusal bir mutfak gelemez. Daha çok bölgelere göre çeşitlilik gösteren, yerel mutfakların bir araya toplanmasıyla oluşmuş bir başka mozaik olduğunu söyleyebiliriz. İşte tam da bu sebeplerden dolayı, Feijoada’nın hikayesinin tam olarak ne olduğu bilinmiyor.