Lizbon’dan ayrılmadan önce denemeniz gereken Portekiz Mutfağı’nın geleneksel yiyecekleri.

Lizbon, sokak marketleri ve meşhur geleneksel Portekiz mutfağı örnekleri sunan lokantaları ile 2017 yılının Avrupa’da en çok merak edilen yerleri arasında yer alıyor. Yeni seçenekler sunan Portekiz restoranlarının yanı sıra, Lizbon’da eski usul servis yapan bir çok bar ve market de bulunuyor.

Portekiz mutfağı çeşitliliğini 800 kilometrelik kıyı şeridine borçlu ve mutfağın temelini deniz ürünleri oluşturuyor. Yıl boyunca en çok tercih edilen balık türleri arasında robalo (levrek),dourada (çipura), garoupa (orfoz), atum (tuna) and salmonetes (barbunya) bulunuyor.

Biz de sizler için Lisbon’dan ayrılmadan önce denemeniz gereken yiyecekleri listeledik.

Alheira

Bu tütsülenmiş sosislerin 16. yüzyılda Yahudiler tarafından ülkeye getirildiği söylenir. Yahudilerin, Hristiyan engizisyonundan kendilerini sakladıkları ve Hristiyan gibi göründükleri döneme aittir. Alheia domuz eti içermeyen ve genellikle tavuk etinden yapılan bir sosis türüdür. O dönemler bu sosis türleri damlara asılarak Hristiyanlara domuz eti gibi gösterilmiştir. Tavuk, ekmek ve sarımsak katılarak tütsülenen Alheira, Portekiz restoranlarında kızartılarak pilav ve cips ile servis edilir.

Portekiz Mutfağı geleneksel yemekleri - Alheira

 

Cozido à Portuguesa

Bir çok sosis türünün tavaya yerleştirilip et ve domuz eti dilimleriyle karıştırılarak elde edilen ağır bir yiyecek türüdür. Bunun yanı sıra havuç, patates, lahana, yeşil fasulye ve turp ile karıştırılır. Tüm bu malzemeler suda iyice kaynatıldıktan sonra servis edilir. Geleneksel olarak Pazar öğle yemeklerinde tercih edilen doyurucu ama ağır bir yemektir.

Portekiz Mutfağı geleneksel yemekleri - Cozidoaportuguese

 

Bacalhau à brás

Bacalhau’nun birçok servis türü vardır. Bacalhau à brás ise tavada haşlandıktan sonra ince doğranmış patatesler karamelize edilmiş yumurta ile karıştırılarak servis edilir. Maydanoz ve zeytin ile süslenir.

Portekiz Mutfağı geleneksel yemekleri - Bacalhau

 

Sericaia com ameixa de Elvas

Portekiz’de yumurta ile yapılan bir çok kek ve puding türü vardır. Sericaia bunların arasında en hafif olanlarından biridir. Süt, yumurta, tarçın ve un ile yapılır. Ameixas d’Elvas ile servis edilir. Her ne kadar Lizbon’a gidildiğinde Pastel de Nata en çok tercih edilen tatlı olsa da, Sericaia ikinci bir alternatif oluşturmaktadır.

Portekiz Mutfağı geleneksel yemekleri - Sericaia

 

Bitoque

Yapılması pratik ve hızlı olduğundan dolayı Brezilya’daki ismi ‘A la minuta’ olan bu pratik tabak; et yumurta, pirinç, patates ve salatadan oluşuyor.

Portekiz Mutfağı geleneksel yemekleri - Bitoque

 

Pastel de Nata

Portekiz denilince akla gelen ilk tatlı olan Pastel de Nata, milföy hamuru, pudra şekeri ve tarçının karışımıyla hazırlanır. Ancak gerçek tadı sır gibi saklanmaktadır. 18.yy da Belém’de ortaya çıkmıştır. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi Brezilya ve Portekiz’de ortaya çıkan bir çok tatlı türünde, yumurta yoğun şekilde kullanılır. Eskiden manastırlarda rahibelerin giysilerini beyazlaştırmak için sıkça yumurta akı kullandıkları ve geri kalan yumurta sarısı ile bir çok tarif denedikleri bu sebeple de Portekiz ve Brezilya tatlılarında yumurta kullanımının yoğun olduğu bilinmektedir.