Brezilya mutfağının önemli bir parçası olan “Quindim”, Brezilya’da en sevilen tatlılarından biridir.

Çıkış noktasının Afrika mı Portekiz mi olduğu konusu tam olarak bilinmese de aslında bir Brezilya tatlısı olduğu tartışılmazdır. Quindim’in, Portekiz’in Leiria bölgesinden gelen ve ismi Brisa-do-Lis olan tatlıdan tek farkı içinde badem yerine Hindistan cevizi olmasıdır. Brezilya’nın kuzey doğusunda yaşayan kölelerin badem bulamadıkları için bu tarifi Hindistan cevizi ile uyguladıkları ve sonrasında tarifin bu şekilde yapılmaya devam edildiği düşünülmektedir.

Farklı bir inanış ise bu tatlının bir manastır tatlısı olduğu ve çok uzun zamandan beri Brezilya mutfağına ait bir tatlı olduğu yönündedir. Yüzyıllar önce manastırda yaşayan rahibelerin, elbiselerini yumurta akı ile temizledikleri ve parlattıkları bilinir. Rahibelerin yumurtadan geri kalan sarı kısımlarını da değerlendirmek için manastır mutfağında bir çok tarif denedikleri söylenir. Brezilya’da bu tatlıyı seven bir çok kişi de, Quindim’in ortaya çıkmasının, manastırdaki yumurta sarılarına borçlu olduklarını düşünür.

İsminin kökeni ise tartışmasız Afrikalılara dayanmaktadır. Afrika dilinde ‘encanto-çekici’ dengo-şefkat’ sözcüklerinin birleşmesiyle bu isim ortaya çıkmıştır.

Özetleyecek olursak; bu tatlı Portekiz kökenli, ismi Afrikalılar tarafından konulan bir Brezilya tatlısıdır diyebiliriz.