Kompozitör, şarkıcı, gitarist ve piyanist Tom Jobim, 1927 yılında Rio de Janerio’da doğdu ve aldığı mimarlık eğitimine rağmen kariyerine bir müzisyen olarak devam etmeyi seçti.

1958 yılında Rio de Janeiro’da ortaya çıkan, Brezilya’ya has ezgiler taşıyan ve aslında Jazz ile Samba melodilerinin bir harmanı olan Bossa Nova müziğini, tüm dünyaya tanıtan kişilerden biriydi o.

Tom Jobim, sadece Brezilya değil tüm dünya için gerçekten önemli bir müzisyendir ve 20.yüzyıl popüler müziğinin en önemli bestecileri arasında yer almaktadır. Tom Jobim motif ve melodileri, Gerry Mulligan, Chet Baker, Barney Kessel, Claude Debussy gibi 50’li yılların müzisyenlerini de etkilemiş ve hala günümüzde Jazz ve Pop müziğinde bu motif ve ezgilerin yansımaları duyulmaktadır.

1956’da ilk çalışmalarını ortaya koyan Tom Jobim, eserlerinde sade ve melodik bir yol seçmiştir ve sürekli yeni keşifler yaparak kendini ve müziğini geliştirmek için çalışmıştır. Vokal tekniğinin yavaş, hafif ve vurgulu olması özellikle Portekizce çalışanlar için muhteşem olanaklar sunmaktadır. Dinleme ve anlama yeteneklerini güzel melodiler eşliğinde geliştirmek isteyenlere hem kolaylık hem de eğlenceli bir öğrenim süreci sağlamaktadır. Vinicius de Moraes ile yaptığı çalışmalar ise mutlaka dinlenmesi gerekenler arasında yer almalıdır.

Bossa Nova’nın ilk örneklerinden biri olan Chega de Saudade, sanatçının 1958 yılındaki eserlerinden biridir. Bu muhteşem şarkı Bossa Nova’nın dünyaya hızlı bir şekilde yayılmasını sağlamıştır. Sanatçı, 1962 senesinde dünyaya açılan Tom Jobim, saksafonist Stan Getz ve gitarist Charlie Byrd ile Jazz Samba LP’sini kaydeder. Bu uzun çalar albüm sayesinde, listelerde en çok satan albümler arasında uzun bir süre kalmayı başarırlar. Desafinado şarkısının enstrümantal versiyonu, ABD’de Quincy Jones, Dizzy Gillespie ve Coleman Hawkins gibi ustalar tarafından da yorumlanır. Tom Jobim ve diğer Brezilyalı sanatçılar Carnegie Hall’da Garota de Ipanema’yı da söylerler.

Tom Jobin Albüm kapaklarından biri

Tom Jobim ‘in en güzel parçaları

Eserleri içinden Brezilya’da en çok dinlenme sayısına sahip olanları baz alarak sizler için bu listeyi hazırladık.