Yeni yıl yaklaşıyor. Bu yüzden Aralık ayı blog yazımızda, Brezilya’da en çok tüketilen içki olan Caipirinha’nın tarifiini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Yazının sonunda orijinal tarifte adı geçen Portekizce terimlerin Türkçe karşılıklarını da bulabilirsiniz.

Brezilya’da her ne kadar şarap ve şampanya sevilerek içilse de en çok tüketilen yerel içki Caipirinha’nın yeri bambaşkadır. Orijinali, şeker kamışından elde edilen Cachaça’dan yapılır ancak diğer ülkelerde Cachaça kolaylıkla bulunmadığı için farklı yöntemler de uygulanmaktadır. İki yöntem arasında sonuç olarak benzerlikler olsa da aynı tadı vermemektedir ve farklı içkilerle yapılan türevleri farklı adlarla anılır.

Kökü Caipira (köylü) kelimesinden gelen Caipirinha kelimesi, bütün olarak ‘küçük köylü’ anlamına gelir. Bu içeceğin; eski dönemlerde şeker üretimi ve şeker kamışı plantasyonunu yapan yerliler ve köleler tarafından bulunduğuna inanılır. 

Cachaça; o dönemlerde hayvanları beslemek için kullanılmış ve kölelere de aynı şekilde verilmiştir. Köleler, zamanla Cachaça ve meyve suyunu karıştırarak farklı bileşenler elde etmiştir. Genellikle o dönemlerde kendi aralarında yaptıkları bazı seremoni ve kutlamalarda kullanmışlardır.

Orijinal bir Caipirinha, Cachaça ve lime’dan yapılır. Bu sebepten eğer orijinal bir tarif uygulamak istiyorsanız Brezilya’dan Cachaça getirtmeniz gerekecektir.

Malzemeler:

  • 2 çorba kaşığı kahverengi şeker
  • 1 Lime (Misket limon)
  • Cachaça
  • Buz

Hazırlanışı:

  • Limonlar 8 parçaya bölünür. Beyaz bölümler ve çekirdekler ayıklanır.
  • Limonları bardağa koyduktan sonra şeker ilave edilir ve beraber ezilir.
  • Buz ve biraz Cachaça eklenir. (Cachaça miktarı isteğe göre değişiklik gösterebilir.)

Portekizce terimler:

Lime – Limao

Şeker – Açucar

Karıştırmak – Misturar

Çalkalamak – Agitar

Bardak – Copo

İçmek – Beber, Tomar

Şerefe – Saude