Ağustos sonunda büyük bir Brezilya günü düzenledik. Bu, aynı zamanda Türkiye’de ilk kez ve en kapsamlı olarak düzenlenen Brezilya günüydü; Festa Agostina!

Brezilya’nın en renkli ve geleneksel festivali için her şey tamamdı. Brezilya yemekleri (Curau, Canjica, Pamonha, Pipoca, Pão de Queijo, Cuscuz Paulista, Doce de Amendoim, Cocada), müzik ve dansları, çekilişler, oyunlar ve dahası…

29 Ağustos’ta ailelerimiz ve arkadaşlarımızla birlikte Moda’ya geldik. Bu mükemmel gecede başta Sabor do Brasil, Xaxado Novo, Forró İstanbul, Carnaval Turco, Axé Capoeira ve Brezilya Konsolosluğu’na katılımlarından dolayı sonsuz teşekkür ederiz.

Festa Agostina’da çocuklar, merkezimizin Rio de Janeiro’ lu sanat eğitmeni Vivian tarafından hazırlanan, geleneksel ‘Barraca de Pescaria’ ve ‘Ciranda de Historias’ oyunlarıyla eğlendi.

Sizlere biraz bu oyunlar hakkında da bilgi vermek istiyoruz.

Barraca de Pescaria : Bu festivalde yer verilen, Brezilya’nın en geleneksel çocuk oyunudur. Çocuklar balık yakalarlar ve her bir balığın numarası vardır. Bu numaralarda ise sürpriz hediyeler gizlidir.
Ciranda de Histórias: Oyun kurucu tarafından bir hikaye canlandırılarak anlatılır ve ardından sorular sorulur.

Festa Agostina gecesinin sonunda hem çocukların hem de büyüklerin, mekandan gülümseyerek ayrılması bizi çok sevindirdi.

Bir sonraki etkinlikte görüşmek üzere!

 

Etkinliğin Fotoğrafları