Brezilya ve Portekiz’de yabancılar hangi sektörlerde çalışabilir?

Son yıllarda Brezilya ve Portekiz’e yerleşen Türkiye vatandaşı sayısı artarken en çok sorulan sorulardan biri haliyle bu ülkelere yabancıların yapabileceği işler üzerine oluyor.

Biz de bu yazımızı, Brezilya ve Portekiz’e yeni yerleşenlerin ya da yerleşmeyi planlayanların yapabileceği işler hakkında yazdık.

Ülkeler arası dayanışmanın arttığı, üniversitelerin değişim programı ile birlikte özellikle son yıllarda uluslararası kariyeri olan çalışanlara ihtiyacı da arttı.

Bu aşamada sorulan soru ise “Bu ülkelerde çalışmak için ne kadar Portekizce bilmem gerekiyor?”

Portekizce’nin zorunlu olduğu sektörler

  • İletişim ve reklam, yazarlık, pazarlama gibi işler için Portekizce zorunludur.
  • Müşteri ve tüketici ilişkilerinin kuvvetli olduğu alanlarının her birinde Portekizce gereklidir.
  • Tıp alanı ileri düzeyde Portekizce bilgisi gerektirir.
  • Yerli firmalarda çalışmak için bu dile hakim olmak şarttır.
  • Hukuk alanı da ileri derece Portekizce bilgisi aranan alanlardandır.
  • Satış, ikna beceresi gerektirdiğinden, bu alanda da ileri düzeyde Portekizce bilmek şarttır.
  • Halkla ilişkiler, müşterilerle ve firma içinde çalışanlarla yoğun iletişim içinde olunduğundan, bu sektörde de Portekizce bilmek zorunludur.

Az Portekizce bilgisi gerektiren sektörler

Bilgi teknolojileri – IT alanında uluslararası dil konuşulduğundan ve çoğu operasyonlar İngilizce üzerinden yapıldığı için bir çok IT firmasında az Portekizce bilmek yeterlidir. Brezilyalı firmalar bu alanda bir çok yetenekli yabancı yazılımcıya ihtiyaç duymaktadır.

Yağ ve gaz endüstrisi – Bu sektörde de uluslararası çalışanlar fazla olduğundan, işlerin bir kısmı İngilizce bir kısmı ise Portekizce yürütülmektedir.

Bilimsel araştırmalar – Bilim yasaları uluslararası olduğu için yapılan keşifler ve bulunan formüller, Brezilya firmalarına yoğunluk olarak İngilizce, daha az Portekizce konuşularak iletilmektedir.

Akademik araştırmalar – Çalışma alanına bağlı olarak bazı alanlarda Portekizce yeterlilik düzeyi az ölçüde gerekli görülmektedir.

Öğretim – Özellikle dil eğitiminde yerli eğitmenler, Brezilya ve Portekizliler için çok değerlidir. Brezilya akademilerinde bulunan bir çok yabancı akademisyen çok iyi Portekizce bilmemektedir, özellikle MBA programında bulunanlar.

Teknisyenler

Mimarlık ve Tasarım

Finans – Ağırlıklı olarak sayılar, sonuçlar ve çözümlere odaklı olduğundan ileri düzey Portekizce gerektirmemektedir.

Portekiz’de yabancılara iş olanakları

Bazı ekonomistler tarafından Portekiz son yılların ekonomik anlamda parlayan yıldızları arasında gösterilmektedir. Yine de Lizbon’da 15-24 yaş arası gençlerin işsizlik oranı bir hayli yüksektir.

Portekiz ekonomisi aslen deniz ürünlerini temel alsa da son zamanlarda teknolojiye yapılan yatırımlar ön plana çıkmaktadır.

Hizmet sektörü, bölgenin iş ihtiyacının %80 gibi bir kısmını oluşturmaktadır. Bunların arasında en önemlileri; kamu hizmeti, güvenlik, sağlık, eğitim, bankacılık, finans, muhasebe, reklamcılık, turizm, otel catering ve özel sağlık hizmetleridir.

2015 sonrası teknoloji, bilim, finans ve danışmanlık alanlarındaki yatırımlar sonucunda, işe alımlar ciddi oranda artış göstermiştir.

Lizbon’da; Portuguese Telecom, Energias de Portugal, Nokia, Samsung, Nestlé gibi firmaların genel ofisleri bulunmaktadır.

Uluslararası bir çok firma yukarıda belirttiğimiz alanlarda ileri seviye Portekizce istememektedir.