Brezilya mutfağı için önemli bir yeri olan Coxinha, tarihçesine bakıldığında 19. yüzyıla kadar uzanıyor.

Bilindiği kadarıyla o dönemin asilzadeleri Mavi Tepe Çiftliğinde (Fazenda Morro Azul) ağırlanırmış. Bu çiftlikte bir erkek çocuğu yaşarmış, Princesa Isabel ve kocası Cont D’Eu’nun oğlu. Bölgede bulunan, o yılları yaşayanların anlattığı ve günümüze kadar gelen bir hikayeye göre, bu çocuk bazı zihinsel problemleri olduğu için çok yoğun ilgi ve bakıma muhtaç yaşarmış. Yediklerine içtiklerine özellikle dikkat edilir, çiftliğin mutfağında öncelikle bu çocuk ne isterse o pişirilirmiş. Çocuğun boğazına çok düşkün olduğu ve sürekli daha fazlasını istediği de herkes tarafından bilinirmiş.

Bu küçük çocuk, yiyecek olarak özellikle tavuğun but kısmını tercih edermiş, öyle ki tavuk budunun olmadığı bir sofraya onu hiç bir güç oturtamazmış. Yemek sırasında öncelikle bu çocuğa tavuğun but kısmı servis edilir, kalan kanat ve göğüs kısımları ise diğer insanlara ve misafirlere sunulurmuş.

Tarihi kayıtlara göre İmparator Don Pedro, Limeira şehrine iki kez ziyarette bulunmuş. Birincisi 1876 yılında, ikincisi ise 1886 yıllarında. Ve bu ziyaretleri sırasında, imparator da asilzadelerin uğrak yeri olan Mavi Tepe Çiftliğinde ağırlanmış. İmparatorun çiftlikte misafir edildiği dönemlerde, çiftlik çok kalabalık grupları yemeklerde ağırlamak zorunda kalmış. Her zaman bolca bulunan çiftlikte, aşçı bir gün yeteri kadar tavuk budu bulamamış. Durumdan haberdar olan çocuğun kaprisli çığlıklarını engellemek için aşçı acil bir çözüm aramış. Tavuğun but hariç kalan kısımlarını, tavuk buduna benzer şekilde hazırlayarak sunmaktan başka çaresi olmadığını görüp hemen yeni bir tarif icat etmiş. Sonuç, başarılı olmuş. Prensesin oğlu bu yemeğe bayılmış. Ardından çiftlikteki diğer soylular ve imparator Don Pedro’da bu yemeği denemiş ve beğenmiş. İmparatorun usta aşçısına kadar bu yemeğin tarifi onaylanmış. Böylece Coxinha ilk kez asillerin çiftliğinde denenmiş olsa da, hikayesi ile birlikte kulaktan kulağa hızla tüm ülkeye yayılmış.

Günümüzde ise Brezilya’nın çoğu yerinde atıştırmalık olarak tüketilen Coxinha, özellikle Sao Paulo’da bütün yerel restoranlarda ve kafelerde kolaylıkla bulabileceğiniz bir yiyecektir. Fırsat bulduğunuzda bu güzel lezzeti denemenizi öneririz.