Mandioca, Güney Amerika’ da yetişen bir kök sebzesidir.  Brezilya’da birçok farklı isim alır; aipim, macaxeira, maniva, castelinha, mandioca-mansa gibi.

Efsanesi ise Tupi yerlilerinin folklorüne ait bir örnektir.  Brezilya yerli topluluğunun, temel yiyeceklerinden biri olan bu yiyecek, aynı zamanda yerlilerin temel beslenme alışkanlıkları konusunda da bize fikir verir.

Mandioca efsanesi

Efsaneye göre, Bir Tupi yerlisi kız çocuğu dünyaya getirmiş ve adını Mani koymuş. Kız çok güzelmiş ve bembeyaz bir teni varmış. Kısa zaman içinde Mani kabilesi tarafından çok sevilen biri haline gelmiş.

Ancak, bir gün Mani hastalanmış. Tüm kabile kaygılanmış ve çok üzülmüş. Büyücü çağrılmış, ritüeller yapılmış, dualar edilmiş fakat hiçbiri işe yaramamış ve küçük kız ölmüş.

Mani’nin ailesi küçük kızlarının bedenini kendi doğduğu ve oca olarak bilinen yerli kabilelerine ait evlerine gömmeye karar vermiş. Çünkü bu bir gelenekmiş. Ailesinin üzüntüsüyle çocuğun gömüleceği yer, su ve gözyaşlarıyla yıkanmış.

Mani’nin ölümünün bir gün sonrasında, ocanın içinde kökleri kahverengi, içi bembeyaz olan bir bitki doğmuş. Küçük kızı onurlandırmak için annesi bu bitkiye Maniva adını vermiş.

Yerliler bu yeni bitkinin köklerini farinha ve bir içecek olan cauim yapmak için kullanmışlar. Ve bitkiye Mandioca ismini vermişler. Küçük kızın ismi olan Mani ile yaşadıkları yerli evlerinin adı olan oca, bu bitkinin meyvesinde birleşmiş.

brezilya yerlilerinin evi Oca