Brezilyalı ressam, tasarımcı ve heykeltıraş Romero Britto, pop-art alanında yaptığı çalışmalarla günümüzde modern pop kültürünün ikonu olarak gösterilmektedir.

1963 yılında Recife Pernambuco’da doğan sanatçı, 8 yaşında sanata ilgi duymaya başladı.14 yaşında ilk sergisini açtı ve ilk işi ile Amerika’da bir kuruluşun dikkatini çekerek ilk ürün satışını yaptı. Bu başarısı, genç sanatçı için geleceğini şekillendirecek ilk motivasyon kaynağı oldu.

‘’Brezilyalı fakir bir çocuk olarak insanlığın en karanlık yüzünü gördüm. Sonuç olarak hayatıma ışık ve renk getirmek için resim yapmaya başladım’’

Romero-Britto-2

17 yaşından itibaren dünyayı gezmeye, farklı sanat çalışmalarını görüp izlerken kendi çalışmalarını da tanıtma fırsatını buldu. Genç yaşlarda Miami’ye yerleşti. İlk dönemlerinde restoranda garson, kasiyer, araba yıkamacı olarak çalıştı. Eserlerini sergileyecek bir sanat galerisi bulana kadar çalışmalarını Florida sokaklarında sattı.

Bal Harbour’da bulunan Steiner Gallery ile anlaştıktan bir süre sonra bir mobilya firmasının ürünleri için tasarımlar yaptı.  Bu ürünler, dünyanın dört bir yanına satılıyordu. Kısa sürede bölgedeki yerel markalarla da anlaşmalar yaparak tasarımlarını ürünlerle birlikte sergiledi.

Sanatçı, aynı dönemde Absolut Vodka markası yöneticisi tarafından davet edildi ve yeni reklam kampanyası için Britto’dan bir çalışma yapmasını istendi. Bu reklam kampanyalarında daha öncesinde Andy Warhol, Keith Haring, Ed Ruscha, Kenny Scharf gibi önemli pop-art sanatçılarının çalışmalarına yer verilmişti.

Britto, bu güne kadar Absolut Vodka tarafından çalışmaları kabul edilen 5. Sanatçı olma özelliğini de taşımaktadır.

İlerleyen dönemlerde çalışmalarına Grand Menier, Swatch, Coca Cola, Disney ve IBM firmaları ile devam etti.

Britto’dan Ünlülerin Portreleri

Pop-Art tarzında resimlerinin dışında yaptığı ünlü portreleri, ünlü markalar için hazırladığı ürün tasarımları, sevimli heykelleri ve Walt Disney figürleri oldukça dikkat çeken çalışmalarındandır.

Britto’nun Disney Ürünleri

Romero Britto - Disney koleksiyonu
Romero Britto’nun tüm dünyada bu kadar sevilmesini sağlayan özellikleri, iyi bir sanatçı olmasının yanı sıra pozitif enerjisi, canlı renkleri ve samimiyeti olmuştur. Çalışmalarındaki ortak özellik ise cesur kompozisyonlar, kübizm tekniğiyle oluşturduğu zarif temalar, pozitif duygu, yaşam enerjisi, mutluluk ve umuttur. Bu yüzden eserleri, koleksiyonerler ve hayranları tarafından ‘’tedavi sanatı’’ olarak adlandırılır.

jazz to size